Przygotowanie owoców i warzyw do wyciskania soku.

blog_2

Każdy kto wyciska sok z wyciskarki lub sokowirówki, wie że samo wyciskanie nie jest trudne i długie, najwięcej czasu zazwyczaj zajmuje przygotowanie składników oraz ich wybór. Warzywa i owoce już w trakcie zakupu powinniśmy starannie wybierać, pamiętając że przełoży się to później na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Poniżej podamy kilka wskazówek i porad jak przygotować świeże warzywa i owoce do wyciskania soków, tak aby uzyskać pełnowartościowy napój pełen najlepszych witamin i minerałów. Zacznijmy od mycia, czyli zbierzmy wszystkie owoce i warzywa razem. Jeśli dysponujemy sitem nad zlewem, umieśćmy je na sicie, jeśli nie połóżmy je swobodnie obok zlewu, tak aby z łatwością po nie sięgać.

Myć należy wodą ciepłą lub zimną, co pozwoli na zachowanie wartości odżywczych w produktach. Niekiedy do umycia marchwi, selera czy innych produktów tego typu będziemy potrzebować szczoteczki, aby pozbyć się zupełnie grudek ziemi i piasku. Jeśli wybrane owoce i warzywa posiadają uszkodzenia mechaniczne odkrójmy szybko te miejsca, ponieważ nie damy rady ich umyć w środku i mogą być siedliskiem groźnych bakterii. Natomiast jeśli zobaczymy spleśniałą lub nadgniłą sztukę to wyrzućmy je od razu, ponieważ mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, a ponadto pleśń szybko rozprzestrzenia się na inne warzywa czy owoce. Z owoców cytrusowych obieramy skórkę, i tak samo postępujemy w przypadku owoców z bardzo twardą skórką, czyli np. arbuzem, melonem czy ananasem.

Jeśli mamy w planach użyć do wyciśnięcia soku nektarynek, brzoskwiń i innych owoców z pestkami, to także usuńmy pestki z środka, zanim włożymy je do wyciskarki. Owoce takie jak jabłka i gruszki powinny być oczyszczone z gniazd nasiennych, co dodatkowo po przekrojeniu pozwala nam ocenić czy owoc jest zdrowy, ponieważ bardzo często te właśnie owoce są zepsute od środka. Po oczyszczeniu owoce i warzywa musimy pokroić na mniejsze części, aby bez problemu zmieściły się w otworze wlotowym wyciskarki. Do pokrojenia niektórych służy specjalna krajalnica, która tnie za jednym zamachem jabłka i gruszki na 8 części, a dostępna jest w każdym sklepie ze sprzętem domowym.