Jak wycisnąć sok z marchewki

blog_2

Zawsze wybieraj świeże marchewki

Najlepszym sposobem na wyciskanie soku z marchwi jest użycie elektrycznej sokowirówki. Istnieje wiele różnych przepisów na sok z marchwi, które wykorzystują sokowirówkę jako sposób na przygotowanie tego pysznego napoju. Ze względu na swoją charakterystyczną słodycz, marchew jest prawdopodobnie jednym z najbardziej popularnych warzyw do przygotowywania słodkich i orzeźwiających soków. Jeśli naprawdę nie próbowałeś jeszcze zrobić dla siebie soku z marchwi, musisz to koniecznie zrobić. Słodycz marchwi sprawia, że sok smakuje wyśmienicie, a poza tym, nie wiąże się to z dużymi kosztami, ponieważ marchew można zawsze kupić w bardzo przystępnej cenie.

Wybieranie świeżej marchwi

Zawsze wybieraj świeżą marchew

Jeśli chcesz przygotować jak najlepszy sok z marchwi, upewnij się, że wybierasz świeże warzywa. Łatwo jest zauważyć, kiedy marchew jest stara - zazwyczaj jest gumowata, połamana i wiotka. Ponadto, należy zwrócić uwagę na wierzchołki marchwi - jeśli są zwiędnięte, jest to dobry znak, aby ich unikać. Świeże marchewki mają zazwyczaj jasny kolor i błyszczącą konsystencję. Żywy pomarańczowy kolor młodych marchewek będzie dobrym znakiem obecności beta karotenu (witaminy A) - który jest silnym przeciwutleniaczem. Ten związek chemiczny jest formą barwnika często występującego w niektórych roślinach, więc zwróć uwagę na kolor jako dobrą wskazówkę na temat stanu marchwi, którą zamierzasz kupić.

Ważna jest również grubość marchwi. Jeśli wolisz robić naprawdę słodkie soki, wybieraj grubsze marchewki - część środkowa tego korzenia zawiera więcej cukrów. I odwrotnie, jeśli jesteś taki jak ja i nie chcesz mieć zbyt słodkiego soku, wybierz cieńszą marchew.

Sok z wierzchołków marchwi

Istnieje wiele kontrowersji na temat tego, czy używać końcówek marchewki podczas przygotowywania soku, czy też nie. Po pierwsze, mimo że mają one smak marchewki i są jadalne i bardzo, bardzo pożywne, problem polega na tym, że są one dość gorzkie. Jeśli więc zdecydujesz się dodać je do soku, jego smak zdecydowanie się zmieni i stanie się bardziej kwaśny. Po drugie, istnieje (potencjalny) problem zdrowotny. Prawdopodobnie jest to zbyt wiele, aby użyć słowa toksyczne, jak w tym artykule w New York Time - ale w każdym razie mogą one powodować reakcje alergiczne u niektórych osób. Podobnie jak orzeszki ziemne, wierzchołki marchwi mogą być problematyczne dla niektórych osób. Tak więc to od Ciebie zależy, czy użyjesz ich do przygotowania soku marchewkowego, czy nie. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, nie używaj zieleniny w ogóle.

Sok z organicznej marchwi

Ostatnia wskazówka w tym artykule dotyczy używania organicznych marchewek podczas przygotowywania soku. Powodem jest to, że organiczne warzywa, w ogóle, są wolne od wszelkiego rodzaju szkodliwych pestycydów i innych substancji chemicznych stosowanych obecnie tak obficie w konwencjonalnym rolnictwie. Te chemikalia zazwyczaj zawierają elementy toksyczne i rakotwórcze. Jeśli nie możesz znaleźć w pobliżu organicznej marchwi lub jeśli chcesz użyć nieorganicznego produktu do przygotowania zdrowego soku, dobrym pomysłem może być obranie jej przed włożeniem do sokowirówki. Większość substancji toksycznych znajduje się w wierzchnich warstwach skórki.

Kiedy i dlaczego nie należy pić soku z marchwi

Sokowanie, ogólnie rzecz biorąc, ma swoje ważne minusy. Na przykład, kiedy wyciskasz sok z owoców, zazwyczaj usuwasz całą pestkę i błonnik, które działają jak tarcza chroniąca organizm przed cukrem zawartym w soku. Kolejną zaletą nierozpuszczalnego błonnika jest to, że sprawia, że jesteś syty, w przeciwieństwie do soku owocowego, który dodaje energii i możesz nawet mieć ochotę na latanie. Rzadko jednak będziesz odczuwać sytość. Choć technicznie rzecz biorąc marchew należy do grupy warzyw, pod tym względem jest bardzo podobna do owoców. Uważajcie więc na wpływ soku z marchwi na poziom insuliny i cukru we krwi! Warto zachować ostrożność, jeśli jesteś otyły, cierpisz na cukrzycę lub masz inne poważne problemy zdrowotne.

Na koniec warto wspomnieć, że nie musisz ograniczać się tylko do soku z marchwi. Istnieje wiele zdrowych kombinacji marchwi, które możesz spróbować oprócz czystego soku marchewkowego. Na zdrowie!